Zoonozy, mówiąc w dużym skrócie, są to choroby odzwierzęce. Mogą to być zarówno choroby zakaźne, jak również pasożytnicze zwierząt. Do zoonoz zaliczamy również choroby, które są jedynie roznoszone przez zwierzęta.

Niewielu właścicieli domowych pupili zdaje sobie sprawę z tego, że ich ulubieńcy mogą być źródłem zakażenia dość poważnymi schorzeniami. Zoonozy mogą się przenosić na człowieka nie tylko przez bezpośredni kontakt z zakażonym zwierzęciem ale również przez produkty pochodzenia zwierzęcego, oraz w niektórych przypadkach drogą powietrzną.

Zoonozy dzieli się między innymi na:

  • Choroby wirusowe,
  • Choroby bakteryjne,
  • Tasiemczyce,
  • Robaczyce,
  • Choroby pierwotniakowe.

Ilość chorób przenoszonych przez zwierzęta na człowieka jest całkiem spora. Niestety niektóre z tych chorób stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka.

Dlatego należy dbać o zdrowie naszych domowych zwierzaków (również w trosce o nasze zdrowie). Wśród pasożytów, którymi możemy się zarazić od naszych domowych pupili, możemy wymienić między innymi tasiemce i glisty.

  • Tasiemce – człowiek jest żywicielem pośrednim między innymi tasiemca wielojamowego (Echinococcus multilocularis) wywołującego bąblownicę wielojamową oraz tasiemca jednojamowego (Echinococcus granulosus) wywołującego bąblownicę jednojamową. Tasiemcami tymi najczęściej zarażają się dzieci podczas zabawy ze swoimi pupilami.
  • Glista kocia (toxocara cati) i glista psia (toxocara canis) wywołujące toksokarozę. Leczenie tej choroby jest niezwykle trudne i długotrwałe. Toksokaroza uznawana jest za chorobę „brudnych rąk”, gdyż możemy się nią zarazić nie myjąc rąk przed posiłkiem czy też jedząc źle umyte owoce lub warzywa.

W przeciwdziałaniu zoonozom ważna jest zarówno profilaktyka, jak również zwiększanie wiedzy na temat chorób odzwierzęcych. Najprostszym sposobem na to, by uchronić się przed zoonozami jest profilaktyczne odrobaczanie naszych pupili, średnio co 3 miesiące, okresowe badania zwierzaków oraz higieniczny tryb życia. Niezwykle duże znaczenie ma również czystość naszego otoczenia.