Regularne odrobaczanie psów i kotów - czy jest konieczne?

Udostępnij

O odrobaczaniu naszych zwierząt łatwo zapomnieć. Robaki żyją wewnątrz Twojego psa lub kota, więc niełatwo je zobaczyć, jednak mimo że mogą nie być tak oczywistym problemem, jak pchły i kleszcze, nadal będą przyczyną problemów zdrowotnych u Twojego zwierzaka, a nawet chorób u Ciebie i Twojej rodziny.


Skąd ta powaga?

Pasożyty jelitowe są bardzo rozpowszechnione, a dorosłe koty i psy mogą nie wykazywać żadnych oczywistych zewnętrznych symptomów inwazji robaków. Jednak objawy mogą wystąpić, szczególnie u szczeniąt i kociąt, a mogą to być wymioty, biegunka, utrata masy ciała, posmutnienie, u młodszych zwierząt wzdęcia, słaba kondycja sierści i zahamowany wzrost. Inną bardzo ważną rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że niektóre robaki mogą również stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Dlatego odrobaczanie naszych zwierząt pomaga chronić nie tylko ich zdrowie, ale także zdrowie nasze i naszych rodzin.


Poznaj swojego przeciwnika

A więc z czym faktycznie mamy tu do czynienia? Istnieje wiele różnych gatunków robaków, które mogą negatywnie wpływać na nasze psy i koty. Głównymi pasożytami jelitowymi budzącymi obawy u psów są glisty, tasiemce, nicienie i włosogłówki. W Polsce największym problemem u kotów są glisty i tasiemce.


Glisty

Glisty u kotów oraz glisty u psów są najczęściej występującym pasożytem jelitowym. Mają po kilkanaście centymetrów długości i wyglądają jak cienkie, białe fragmenty spaghetti. Całkiem możliwe, że tak naprawdę nigdy ich nie zobaczysz, ponieważ żyją, odżywiają się i rozmnażają w jelicie Twojego zwierzaka. Zarażone zwierzęta wydalają mikroskopijne jaja glisty wraz z odchodami, które w ten sposób dostają się do gleby. Inne zwierzęta mogą zarazić się glistą, jeśli zjedzą wydalone jaja – podczas spaceru, myszkując w zaroślach czy kopiąc w ziemi. Zwierzęta mogą zarazić się glistami także podczas polowania.
Czy ludzie mogą zarazić się robakami? Jeśli człowiek przypadkowo zje jaja glisty (jaja mogą dostać się do naszych rąk podczas uprawy ogródka, mogą znaleźć się na żywności wyhodowanej na zewnątrz, mogą być nawet obecne w futrze naszego zwierzaka), istnieje spora szansa, że wylęgną się z nich larwy, wywołując poważne choroby.


Tasiemce

Innym, często występującym pasożytem jelitowym jest tasiemiec u psa, jak również tasiemiec u kotów. Koty i psy mogą zarazić się tasiemcem na kilka sposobów, choć najczęściej ma to miejsce przez połknięcie zainfekowanych pcheł podczas pielęgnacji futra. Pchły mogą zawierać larwę tasiemca, która po znalezieniu się wewnątrz zwierzęcia przekształca się w nowego dorosłego osobnika. Podobnie jak w przypadku glisty, nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy Twoje zwierzę ma tasiemca, ale czasami, w odchodach zwierzaka, da się zauważyć małe, białe, pełzające człony przypominające pestki ogórka. Tasiemce mogą wywoływać choroby również u ludzi.


Nicienie

Psy mogą zarazić się nicieniem, jeśli zjedzą larwy znajdujące się w ich otoczeniu. Pasożyt ten może nie wywoływać żadnych objawów, ale u szczeniąt lub psów z dużą ilością robaków najczęściej pojawiają się biegunka, niedokrwistość, a nawet letarg. Larwy nicieni potrafią też wnikać w skórę psa, zwykle między jego palcami, powodując poważne podrażnienia. A jeśli chodzimy boso w miejscach, gdzie występuje ten pasożyt, larwy mogą również wniknąć w skórę naszych stóp. Z kolei zarażenie nicieniem u kotów najczęściej następuje w wyniku kontaktu ze skażoną glebą czy odchodami chorujących zwierząt. 


Włosogłówki

Psy mogą zarazić się włosogłówką, zjadając jaja znajdujące się w ich otoczeniu, na przykład węsząc podczas spaceru. Psy z niewielką liczbą robaków mogą nie mieć żadnych objawów, ale w przypadku sporej inwazji lub u młodych zwierząt, zazwyczaj występują biegunka z krwią, utrata masy ciała i niedokrwistość.


Jak się bronić

O odrobaczaniu swojego pupila łatwo jest zapomnieć, ale regularne przeprowadzanie kuracji odrobaczających jest istotnym elementem dbania o zdrowie zwierząt domowych. Wystarczy podać dostępne w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych tabletki odrobaczające w wersji zarówno dla psów, jak i kotów, aby pomóc swojemu zwierzakowi w walce z pasożytami jelitowymi. Tabletki odrobaczające dla psów mają postać smacznych kostek, które psy chętnie przyjmują.

Udostępnij