Za oknem mamy jeszcze zimową aurę, ale nie oznacza to, że nie ma kleszczy! Te pajęczaki pojawiają się wraz ze wzrostem temperatury powietrza powyżej 4°C na przełomie marca i kwietnia. Czasem, gdy zima jest łagodna i ciepła kleszcze atakują już w lutym, dlatego warto zadbać o zdrowie naszych pupili, zapewniając im przeciwkleszczową ochronę przez cały rok.

Kleszcze należą do pasożytów, których nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ mogą się okazać bardzo niebezpiecznie dla naszych pupili. Przenoszą wyjątkowo groźne choroby, a ślina niektórych gatunków może powodować paraliż kleszczowy wywołujący u psów częściowy niedowład, porażenie mięśni oraz zaburzenia koordynacji.

Do najbardziej znanych chorób przenoszonych przez kleszcze należą choroby takie jak babeszjoza, prowadząca do niewydolności wątroby oraz nerek i śmierci zwierzęcia, czy borelioza, która może doprowadzić do ślepoty, paraliżu, a nawet zmian psychicznych.

W Polsce kleszcze przenoszą choroby, które mogą w krótkim czasie doprowadzić nawet do śmierci pupila.

W Polsce kleszcze mogą przenosić również tularemię, anaplazmozę, ehrlichiozę czy też wirusowe zapalenie mózgu, które w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci naszego pupila.

Spotkanie zwierzaka z kleszczem może się okazać dla niego niezwykle niebezpieczne. Nie należy bagatelizować żadnych niepokojących objawów – nawet „zwykła” apatyczność czy brak apetytu mogą być już pierwszymi objawami choroby odkleszczowej.

Sprawdź najczęstsze objawy chorób odkleszczowych i dowiedz się, jak je leczyć.

Zacznij chronić swojego zwierzaka już dziś!

Choroby odkleszczowe często są wyjątkowo ciężkie do zdiagnozowania, a potwierdzenie niektórych z nich wymaga przeprowadzenia badań krwi oraz testów serologicznych.

W przypadku infekcji ważna jest szybka reakcja, ale jeszcze ważniejsze jest zapobieganie atakom kleszczy. Podstawową ochroną przed kleszczami oraz chorobami przez nie przenoszonymi powinno być regularne stosowanie obróż i kropli typu spot-on, które odstraszają oraz zapobiegają wgryzaniu się pasożytów w skórę. Więcej informacji o naszych preparatach, znajdziesz w dziale Profilaktyka

Zobacz także