Pchły u kota i psa – wielki mały problem

Udostępnij

Najczęściej pchły kojarzą się z brakiem higieny, ale to bardzo błędne skojarzenie. Potrafią zaatakować nawet najbardziej zadbane zwierzę.

Pchły należą do najczęściej spotykanych pasożytów kotów i psów. W inwazji zazwyczaj biorą udział Ctenocephalides felis i Ctenocephalides canis, czyli pchła kocia i psia. Najczęściej spotykamy te pasożyty u zwierząt bezdomnych lub żyjących w skupiskach, jednak nasz pupil również może „złapać” pchełkę na spacerze.

Należy pamiętać, że pchły to nie tylko uczucie dyskomfortu, ale również poważne zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ich właścicieli. Jakie niebezpieczne choroby przenoszą? Jak zapobiegać zarażeniu oraz jak pomóc zarażonym pupilom?


Całoroczne zagrożenie

Pchły stanowią zagrożenie przez cały rok, ponieważ ich uśpione poczwarki mogą przetrwać w środowisku miesiącami, czekając na sprzyjające warunki do rozwoju. Postać dorosła pasożyta pozostaje w kokonie tak długo, aż ruch powietrza, ciepło oraz dwutlenek węgla dadzą znać o obecności potencjalnego żywiciela.

Pchły atakują zwierzęta przez cały rok, z różnym natężeniem.

W okresie jesienno-zimowym spada liczba zarażeń psów i kotów pchłami, jednak problem nie znika. Pchły atakują zwierzęta przez cały rok, z różnym natężeniem. Nieprawdą jest więc przekonanie, że pchły zimą nie atakują, a zabezpieczanie swoich pupili przed tymi pasożytami w okresie zimowym jest zbędne. 

Sam proces odpchlenia pupili nie jest wystarczającym zabiegiem, ponieważ larwy tego pasożyta mogą przeżyć w każdym miejscu, w którym przebywał nasz ulubieniec, np. na dywanie, w szczelinach podłogi, legowisku. Larwy są trudne do usunięcia i wyjątkowo odporne – mogą przetrwać nawet kilka miesięcy.


APZS, czyli skóra z problemem

Największym zagrożeniem pojawiającym się w przypadku zarażenia kota czy psa pchłami jest silny świąd oraz jego konsekwencje.

Znaczna część zwierząt zarażonych pchłami choruje na alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS).

Znaczna część zwierząt zarażonych pchłami choruje na alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), wywołane alergenami obecnymi w substancji wstrzykiwanej w organizm pupila w momencie ugryzienia przez pchłę. Ich ślina działa niezwykle drażniąco, przez co pies czy kot silnie się drapie.

Alergiczne pchle zapalenie skóry jest jednym z najczęściej występujących schorzeń dermatologicznych, mimo to często jest źle rozpoznawane lub komplikują je alergie pokarmowe.

Głównymi objawami u psów i kotów są:

  • świąd skóry,
  • łysienie w części lędźwiowo-krzyżowej grzbietu,
  • przebarwienia naskórka,
  • oraz powierzchowne ropne zapalenia skóry.

Opiekunowie mogą zaobserwować niepokój u swoich pupili oraz wygryzanie sierści przez kota bądź psa, intensywne drapanie się, czy ocieranie o ściany i różne przedmioty w domu.


Czy przez pchły pies może zarazić się tasiemcem?

Problemu pcheł nie można bagatelizować, ponieważ pasożyty mogą być nosicielami niebezpiecznych chorób. Niektóre osobniki przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje, wywołujące np. dżumę.

Pchły są również żywicielami pośrednimi tasiemców (Dipylidium caninum – tasiemiec psi), które zagrażają nie tylko pupilom, ale i ich właścicielom! Niektóre zwierzęta mogą chorować bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie problemu. Niestety, tasiemce stanowią duże zagrożenie dla ludzi, szczególnie dla dzieci.


Jak zwalczać pchły?

Odpowiednia profilaktyka uchroni naszego pupila przed niepotrzebnymi cierpieniami. Oprócz odpowiedniej higieny zwierzaka i dbania o czystość jego otoczenia wybierajmy odpowiednią ochronę. Regularne stosowanie obroży przeciwpchelnych, np. popularnych Foresto i Kiltix gwarantuje nawet do 7-8 miesięcy ochrony.

Inną opcją mogą być preparaty lecznicze z linii Advantage w formie kropli spot-on dla kotów lub Advantix, który jest przeznaczony dla psów. Warunkiem uzyskania efektu skutecznej ochrony jest regularne stosowanie preparatu przez co najmniej 3-4 miesiące. Jeśli w domu mieszka więcej zwierząt, ważne, aby niezależnie od gatunku, stosować leczenie czy profilaktykę u wszystkich czworonogów jednocześnie.

Udostępnij