Pasożyty wewnętrzne są nieodłącznym elementem otoczenia naszych zwierząt. Cieszy fakt, że rosnąca świadomość właścicieli skłania do zadawania pytań w gabinecie weterynaryjnym o odpowiednią profilaktykę i odrobaczanie. Aby prawidłowo zidentyfikować chorobę pasożytniczą, a następnie skutecznie ją leczyć, poznaj typowe objawy zarobaczenia.

Oczywistym objawem jest pojawienie się pasożytów w kale lub wymiocinach chorego zwierzęcia. Gdy zaobserwujemy charakterystyczne struktury przypominające spaghetti lub ziarenka ryżu, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

W większości przypadków inwazja pasożytnicza przebiega praktycznie bezobjawowo lub zdradzają ją objawy mało specyficzne. Najczęściej pojawiają się nawracające biegunki lub wymioty. Czasem zwierzę chudnie, pomimo dobrego apetytu. W niektórych przypadkach może nas zmylić uporczywy kaszel, który bierzemy za infekcję wirusową. W rzeczywistości przyczyną tej dolegliwości jest wędrówka larw nicieni przez układ oddechowy.

Jak zapobiegać zarażeniu?

Niełatwo jednoznacznie stwierdzić inwazję pasożytniczą u psa czy kota. Dlatego bardzo istotne jest minimalizowanie ryzyka zarażenia oraz profilaktyczne odrobaczanie zwierzęcia.

Najlepszą formą zabezpieczenia jest stosowanie podstawowych zasad higieny, które znacząco ograniczą możliwość zarażenia:

  • Mycie rąk przed każdym posiłkiem, szczególnie po zabawie ze zwierzęciem;

  • Sprzątanie po psie podczas spacerów;

  • Przykrywanie piaskownic, gdy nie są używane;

  • Dokładne mycie warzyw i owoców.

Higiena również odgrywa ogromną rolę w przypadku naszych pupili. Poza regularnym sprzątaniem na spacerach, ważne jest prawidłowe żywienie. W miarę możliwości należy ograniczyć karmienie surowym mięsem, a do picia podawać świeżą, przegotowaną wodę. Podstawowym działaniem profilaktycznym powinno być oczywiście regularne odrobaczanie.

Dorosłe psy i koty powinny być odrobaczane raz na 3 miesiące.

Wielu właścicieli pyta w trakcie wizyty, jak często powinni odrobaczać swojego zwierzaka. Odpowiedź nie jest prosta, bo dużo zależy od gatunków pasożytów występujących w otoczeniu oraz trybu życia pupila.

Przyjmuje się, że dorosłe psy i koty powinny być odrobaczane raz na 3 miesiące. Jeżeli w domu są osoby o osłabionej odporności, przewlekle chore lub małe dzieci, odrobaczać należy nawet co miesiąc. Podobną częstotliwość zaleca się w przypadku zwierząt biegających bez nadzoru właścicieli.

Alternatywą dla odrobaczeń może być regularne badanie kału i leczenie zwierzęcia, gdy wyniki badań potwierdzą obecność pasożytów. Leki stosowane w czasie terapii to te same substancje, które podajemy profilaktycznie. Różnica polega na innym dawkowaniu i częstotliwości podawania leku.

Podsumowanie

Objawy inwazji pasożytniczej są mało charakterystyczne, więc zanim odrobaczymy pupila, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zdarza się, że wymiotują i chudną zwierzaki z niewydolnością wątroby lub nerek. Podając im leki na odrobaczenie bez konsultacji, możemy pogorszyć ich stan!

By skutecznie chronić siebie oraz swoich najbliższych przed chorobami pasożytniczymi, należy, przede wszystkim przestrzegać podstawowych zasad higieny, ale również regularnie odrobaczać mieszkające z nami zwierzęta.

Patrz również: Drontal dla psa i Drontal dla kota