Dlaczego czesanie zwierzaków jest tak ważne? Poza znacznie lepszym wyglądem sierści, regularne czesanie pozytywnie wpływa na ich zdrowie!

Poprawia krążenie, eliminuje martwe włosy i pobudza cebulki do wzrostu, pozwala też na wychwycenie nierówności na skórze zwierzęcia, takich jak: zgrubienia czy pasożyty. Czesanie jest również niezwykle ważne dla zdrowia psychicznego, ponieważ działa antystresowo.

Czesanie poprawia krążenie, eliminuje martwe włosy i jest bardzo ważne dla zdrowia psychicznego pupila, ponieważ działa antystresowo.

Co zrobić, gdy zwierzę nie pozwala się uczesać?

Przede wszystkim, nic na siłę. Akcesoria do czesania nie mogą kojarzyć się pupilowi z męczarniami, dlatego należy zbudować pozytywne skojarzenia ze szczotką lub grzebieniem.

Najprościej to zrobić przy użyciu jakiegoś smakołyku, któremu zwierzak nie potrafi się oprzeć. Najpierw poczęstujmy zwierzaka przysmakiem, a dopiero po chwili zacznijmy go czesać. Czasem taki proces „oswajania” należy powtarzać nawet kilka dni, zanim zwierzę zaakceptuje szczotkę.

Obserwacja przy czesaniu

Podczas czesania właściciel powinien uważnie oglądać sierść pupila. Może się zdarzyć, że natrafimy szczotką na jakiś guzek, ranę albo zgrubienie. W tej sytuacji najlepiej skorzystać z porady lekarza weterynarii. Przyczyn powstawania zmian na skórze może być bardzo wiele. Niektóre nie są poważne, inne już niestety tak.

Poza zgrubieniami, opiekunowie czworonogów powinni zwrócić uwagę na sierść, zwłaszcza gdy pojawiają się na niej kawałeczki łuszczącej się skóry, czy też łysiejące obszary. W większości przypadków może to być spowodowane działaniem pasożytów, jednak by postawić trafną diagnozę i rozpocząć skuteczne leczenie, najlepiej wybrać się z pupilem do weterynarza.

Jak często i czym pielęgnować sierść?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od rodzaju i gęstości sierści zwierzęcia. W przypadku kotów krótkowłosych wystarczy wyczesać je raz w tygodniu, najlepiej tzw. pudlówką, przeznaczoną przede wszystkim do napuszania i wygładzania sierści. Zamiast wspominanej pudlówki, kota z krótkim włosem można czesać również miękką szczotką z włosia. Raz w tygodniu wystarczy czesać również popularne rasy psów (owczarki niemieckie, Yorki, czy nawet nowofundlandy).

Pamiętajmy, żeby kupować szczotki z drewnianymi lub metalowymi uchwytami, ponieważ w przeciwieństwie do plastikowych nie powodują elektryzowania się sierści.

Znacznie więcej obowiązków pielęgnacyjnych względem swoich pupili mają właściciele kotów długowłosych, które potrzebują nie tylko częstszego, ale i dokładniejszego czesania. Mając kota z długim włosem, koniecznie trzeba się zaopatrzyć w szczotkę z naturalnym włosiem oraz grzebień.

Najlepszy byłby taki, który ma zarówno gęsty, jak i rzadki rozstaw zębów. Rzadsze rozstawienie rozczesze kołtuny, z kolei gęsty rozstaw precyzyjnie wyczesze sierść kota. Pamiętajmy, żeby kupować szczotki z drewnianymi lub metalowymi uchwytami, ponieważ w przeciwieństwie do plastikowych nie powodują elektryzowania się sierści.