Podobnie jak u ludzi, na zębach naszych czworonogów również tworzy się tzw. płytka nazębna czy kamień. Systematyczna pielęgnacja uzębienia pupili pomoże zapobiec występowaniu chorób przyzębia, które nieleczone prowadzą do krwawienia dziąseł, a nawet utraty zębów!

Psa lub kota jeszcze trudniej przekonać do mycia zębów niż małe dziecko. Szczotkowanie zębów u zwierząt należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, by przyzwyczaić pupila do tego zabiegu.

Szczotkowanie zębów u zwierząt należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, by przyzwyczaić pupila do tego zabiegu.

Jak i kiedy zacząć?

Zanim kupimy specjalną szczoteczkę i pastę do czyszczenia psich czy kocich zębów, powinniśmy przyzwyczaić zwierzę do gmerania w pyszczku. Należy owinąć palec gazikiem namoczonym w wodzie i w pierwszej kolejności wyczyścić nim boczne powierzchnie trzonowców. Ważne, by robić to delikatnie okrężnymi ruchami, żeby w przyszłości szczotkowanie zębów nie kojarzyło się pupilowi z bólem.

Pierwszy etap oswajania trwa od kilku dni do kilku tygodniu. Najlepiej sami ocenimy po reakcjach zwierzaka, kiedy jest już gotowy na kolejny krok. Następny etap to oswojenie czworonoga z czyszczeniem kłów i siekaczy. Trzeba wykonywać ten zabieg delikatnie, ruchami góra-dół.

Dopiero gdy zwierzę oswoi się z czyszczeniem kłów i siekaczy, można pomyśleć o zakupie szczoteczki i pasty. Najlepiej kupić te akcesoria w dobrym sklepie zoologicznym i zasięgnąć porady doświadczonego sprzedawcy, które pomoże dobrać produkty odpowiednie dla naszego pupila.

Pasty dla zwierząt nie przypominają past dla ludzi. Najczęściej pachną i smakują mięskiem, dlatego psy dobrze na nie reagują.

Pierwsze szczotkowanie

Przed pierwszym szczotkowaniem, powinniśmy dać do spróbowania czworonogowi pastę, której będzie używać. Niech poliże i oswoi się z jej smakiem. Pasty dla zwierząt nie przypominają past dla ludzi. Najczęściej pachną i smakują mięskiem, dlatego zwierzaki nie mają nic przeciwko takim aromatycznym niespodziankom w swoim pyszczku.

Na sam koniec całego procesu oswajania możemy rozpocząć szczotkowanie, pamiętając o tym, by robić to delikatnie, tak jak wcześniej robiliśmy to gazikiem.

Kiedy nie szczotkować i udać się do lekarza?

W przypadku zwierząt nadpobudliwych i agresywnych lepiej odpuścić sobie naukę mycia zębów. W tej sytuacji warto pomyśleć o wprowadzeniu do jadłospisu specjalnej karmy, która ma nie tylko kształt wspomagający usuwanie płytki nazębnej, ale też substancje wpływające na skład chemiczny śliny oraz opóźniające odkładanie się płytki nazębnej.

Kompleksowa pielęgnacja psiego lub kociego pyszczka na pewno znacznie poprawi wygląd i stan uzębienia. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy – mimo systematycznej pielęgnacji – zwierzę ma nieświeży oddech. To oznacza, że czas wybrać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Nieświeży oddech może być nie tylko skutkiem braku higieny jamy ustnej, ale również symptomem poważnych chorób.

Nieświeży oddech jest nie tylko skutkiem braku higieny jamy ustnej, ale może być również symptomem poważnych chorób, tj. niewydolność nerek, zaburzenia pracy wątroby lub cukrzyca. Weterynarz w razie jakichkolwiek wątpliwości powinien zlecić specjalistyczne badania w celu postawienia trafnej diagnozy.