Otyłość u kotów i psów: jak kontrolować wagę pupila?

Udostępnij

Zastanawiasz się, jak uchronić swojego pupila przed niebezpieczną w skutkach otyłością oraz pomóc mu utrzymać zdrową wagę? Ten artykuł jest dla Ciebie.

Wszyscy doskonale wiemy, jak trudno oprzeć się pokusie podsuwania naszym pupilom ulubionych przysmaków lub rozpieszczania ich smakowitymi kąskami ze stołu. Nic dziwnego zatem, że otyłość dotyka tak wiele zwierzaków. Ale można jej zapobiec. Warto pozbyć się niezdrowych nawyków i zatroszczyć o pełnowartościową i zbilansowaną dietę dla naszych czworonożnych przyjaciół, a także regularnie zapewniać im zdrową porcję aktywności fizycznej.

Poniższe informacje pomogą Ci zrozumieć, czym jest otyłość u kota i psa i jakie są jej skutki. Dowiedz się, jak nie dopuścić, aby Twój zwierzak przybierał na wadze.


Co to jest otyłość?

Otyłość u kota lub psa to odkładanie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Pojawia się wtedy, gdy Twój zwierzak pobiera więcej energii w postaci pokarmu, niż jest w stanie zużyć podczas codziennej aktywności. Otyłość może pojawić się w wyniku niektórych chorób lub jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków.

Gdy zwierzak ma nadwagę, powrót do normalnej masy ciała może być dla niego dużym wyzwaniem. Jeśli niepokoi Cię waga Twojego pupila, jak najszybciej zabierz go do weterynarza.


Jakie mogą być skutki otyłości u kota lub psa?

Otyłość u zwierzaka nie tylko skraca mu życie, ale obniża również jego jakość. To błędne koło – przyrost masy ciała zmniejsza chęć i zdolność do wysiłku fizycznego, co z kolei sprzyja otyłości. Kot lub pies, który mało się rusza, znacznie częściej ma kłopoty ze zdrowiem, jest bardziej podatny na raka i na wiele innych poważnych chorób.


Po czym poznać, że zwierzak ma nadwagę?

O nadwadze mówimy wtedy, gdy zwierzęta ważą od 10 do 20% więcej niż wynosi ich idealna masa ciała. Jeśli przekroczą ten próg i ich waga będzie wynosić więcej niż 20% ich idealnej masy ciała, uważa się je za otyłe.

Można łatwo ocenić, czy zwierzak ma nadwagę, patrząc na niego z profilu. Zwróć uwagę na dwie rzeczy świadczące o idealnej wadze:

  • Żebra i kręgosłup nie są wystające, ale z łatwością można je wyczuć pod palcami
  • Patrząc z góry i z boku można zauważyć wyraźny zarys talii

Poniższy wykres przedstawia idealną masę ciała i figurę psa lub kota. Zwróć uwagę na talię we wszystkich pięciu przypadkach.


Co powoduje otyłość u psów i kotów?

Za nadwagę u zwierzaków odpowiedzialna jest kombinacja dwóch czynników: zbyt duża ilość jedzenia i zbyt mała ilość ruchu. Jednak otyłość u kota lub psa może być spowodowana również kilkoma innymi czynnikami:

  • Domowy tryb życia sprzyja rozwojowi otyłości, szczególnie w przypadku zwierząt nie wychodzących na zewnątrz.
  • Pozwalanie zwierzakom, a zwłaszcza kotom, na jedzenie do woli może prowadzić do otyłości.
  • Duże i olbrzymie rasy psów są w większym stopniu narażone na otyłość, podobnie jak niektóre małe rasy i rasy ze spłaszczonym pyszczkiem (rasy brachycefaliczne).
  • Sterylizacja może zmniejszyć poziom energii i aktywności życiowej Twojego pupila, a w konsekwencji doprowadzić do przybrania na wadze.
  • Koty ras mieszanych są zazwyczaj bardziej podatne na nadmierny przyrost masy ciała.
  • Niektóre choroby, takie jak zapalenie stawów, mogą ograniczyć mobilność i aktywność, co sprzyja przybieraniu na wadze.

Zapytaj lekarza weterynarii o inne przyczyny i choroby prowadzące do otyłości i w razie potrzeby zmniejsz ilość jedzenia lub zmień dietę swojemu pupilowi.


Jak radzić sobie i zapobiegać otyłości u zwierząt domowych?

Zanim ograniczysz swojemu zwierzakowi ilość karmy, udaj się z nim do lekarza weterynarii, aby uzyskać dokładną ocenę jego stanu zdrowia i masy ciała. Utrata masy ciała musi odbywać się stopniowo, ponieważ nagłe chudnięcie może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego każdy program odchudzania trzeba przeprowadzać pod okiem specjalisty.

Nadwaga u kota lub psa może rozwinąć się już w dzieciństwie. Zwróć szczególną uwagę na masę ciała rosnących szczeniąt i kociąt, aby nie dopuścić do nadwagi. Jeśli młode zwierzę ma problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, istnieje duża szansa, że w dorosłym życiu będzie miało nadwagę.

Dieta i przekąski

Zadbaj również o to, aby dieta zwierząt domowych była odpowiednio zrównoważona i dostarczy Twojemu zwierzakowi niezbędne składniki odżywcze. Zawsze wybieraj wysokiej jakości karmę dostępną w ogólnej sprzedaży. Najlepiej przedyskutować z lekarzem weterynarii, jak dobrać odpowiednią dietę w zależności od rasy i wieku zwierzaka oraz jego zapotrzebowania energetycznego. Jest to szczególnie ważne, gdy Twój pupil ma problemy zdrowotne wymagające specjalnej diety.

Pamiętaj:

  • Karmiąc swojego zwierzaka tym, co jedzą ludzie, np. resztkami po obiedzie, zwiększasz jego szanse na rozwój otyłości, alergii i innych zaburzeń.
  • Jeżeli Twoje koty mają stały dostęp do karmy, zmierz jej dzienną ilość, podziel ją na dwie do czterech mniejszych porcji i podawaj przez cały dzień.
  • Koty, które polują, mają tendencję do przejadania się, dlatego w nocy nie pozwalaj pupilowi wychodzić z domu lub przyczep mu do obroży dzwoneczek, aby utrudnić mu polowanie.

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta uwielbiają smakołyki, ale uważaj na to, ile dajesz ich swojemu pupilowi, zwłaszcza podczas treningu. Kiedy używasz smakołyków jako nagrody, odpowiednio zmniejsz dzienną ilość posiłków podawanych zwierzakowi. W roli nagrody lub smakołyków szkoleniowych świetnie sprawdzi się również jego zwykła, sucha karma lub kawałki surowych warzyw, takich jak marchew czy dynia. 

Aktywność fizyczna i ćwiczenia

Wspomnieliśmy już o odpowiedniej diecie, ale warto pamiętać również o innym, nie mniej ważnym elemencie tej zdrowej układanki, którym jest regularna aktywność fizyczna u kotów. Codzienny wysiłek świetnie wpływa nie tylko na formę i kondycję fizyczną, ale zapewnia też niezbędną stymulację psychiczną:

  • W przypadku kotów może to być uganianie się za zabawkami, spacery na smyczy, zabawy z jedzeniem lub wspinaczka na platformie do ćwiczeń.
  • W przypadku psów najlepiej sprawdzają się spacery, bieganie, aportowanie piłki, trening zręcznościowy i pływanie.

Właściciele czworonogów doskonale wiedzą, jak trudno jest odmówić dodatkowej porcji karmy wpatrzonemu w nich maślanymi oczami psu lub ocierającemu się o nogi kotu. Jednak korzyści dla zdrowia płynące z utrzymania właściwej diety i odpowiedniej wagi z pewnością zmotywują nawet tych o najmiększych sercach, aby oprzeć się tej niezdrowej pokusie.

Udostępnij