Każdy zwierzak ma określone dobowe zapotrzebowanie na energię pochodzącą z pożywienia i nie należy go przekraczać – co niestety nagminnie robimy. Jeśli dbamy o to, by nasz pupil nie przybrał niebezpiecznie na wadze, powinniśmy żywić go odpowiednio dobraną karmą, uwzględniając m.in. jego wiek i wagę.

Dokarmianie psa „pod stołem” czy rzucenie kotu szyneczki podczas robienia kolacji to duży błąd, który zdarza się zbyt często. Przeważnie to, co jest dobre dla ludzi, dla zwierząt już niekoniecznie. Sól, konserwanty i przyprawy są dla naszych pupili po prostu szkodliwe. Znacznie lepiej zrobimy, urozmaicając dietę zwierzaka smakołykami tworzonymi z myślą o naszych czworonogach.

Niewłaściwa dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej to sprawdzony przepis na otyłość.

Ruch przede wszystkim

Niewłaściwa dieta połączona z brakiem aktywności fizycznej to sprawdzony przepis na otyłość. W przypadku psów, które z natury lubią biegać, sprawa jest dość prosta – wystarczy codziennie kilka minut szybszego truchtu.

Inną opcją są zabawy stymulujące aktywność zwierzęcia, tj. rzucanie piłką, patykiem czy frisbee, które z pewnością dostarczą mnóstwo frajdy i pozwolą spalić zbędne kalorie.

Nieco inaczej ma się sprawa z kotami, które rzadko widuje się prowadzone na smyczy. Jednak również dla nich można kupić różnego rodzaju zabawki i akcesoria takie jak tunele, wybiegi, nakręcane myszki itp., które zachęcą je do ruchu w domu lub ogrodzie.

Niewłaściwa dieta

Niestety, wielu właścicieli zapomina, że nasze zwierzaki potrzebują zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały zapewniające zdrowy wygląd i dużo energii. Zamiast tego, zwierzęta otrzymują potężne porcje węglowodanów oraz tłuszczy, które powodują szybki przyrost masy ciała.

Wielu właścicieli zapomina, że nasze zwierzaki potrzebują zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały zapewniające zdrowy wygląd i dużo energii.

Warto przed zakupem karmy sprawdzić na opakowaniu wartości odżywcze i dobrać produkt adekwatny do wielkości, wieku oraz stanu zdrowia pupila. Jeśli mamy czas, możemy sami przygotowywać zbilansowane posiłki dla zwierzaka w domu.

STERYLIZACJA

Jednym z ubocznych skutków przyjmowania leków antykoncepcyjnych i sterylizacji może być przyrost masy ciała. Warto poszukać specjalnych karm dla zwierząt o zmniejszonej kaloryczności, zwykle oznaczonych jako dedykowane dla zwierząt po sterylizacji.

Nagła zmiana wagi zwierzęcia może być objawem problemów ze zdrowiem.

NIEOCZEKIWANA ZMIANA WAGI

Nagła zmiana wagi zwierzęcia może być objawem problemów ze zdrowiem. Jeżeli nasz pupil gwałtownie tyje bądź chudnie, powinniśmy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Więcej o kondycji polskich zwierzaków przeczytacie tutaj