Jak bawić się z kotem?

Udostępnij

Jak bawić się z kotkami? Nic prostszego! Każdy to potrafi. Czy aby na pewno? Zabawa z kociakiem to nie tylko radość i frajda dla Twojego pupila, ale również trening koordynacji i umiejętności społecznych. Taka aktywność pozwala zachować mu dobrą formę fizyczną i psychiczną, rozładować emocje takie jak np. stres oraz sprawia, że kot jest szczęśliwy!

Dlaczego trzeba bawić się z małym kotkiem?

Wszystkie koty, nawet te domowe, mają swoje potrzeby. Wynikają one z ich natury i genów. Kocięta rodzą się z silnym instynktem, który pomaga im przetrwać na wolności. Pomimo że nasz kot nigdy nie będzie musiał polować, aby zdobyć jedzenie, jego instynkt łowiecki da o sobie znać w zabawie. W sytuacji domowej nasz pupil będzie gonił, podrzucał i chwytał „ofiarę” w postaci myszy-zabawki.

Kociak, który został oddzielony od miotu zbyt wcześnie, nie miał szansy wyrobić w sobie odpowiednich nawyków podczas zabawy z innymi kociętami, dlatego do Ciebie należy nauczenie go dobrych manier i prawidłowych zachowań. Jeśli nie stworzysz mu sytuacji, w których będzie mógł zaspokoić swój instynkt, może stać się nadpobudliwy, agresywny lub wpaść w depresję. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się, jak bawić się z kotem.


W co bawić się z kotkiem?

Jeśli zależy Ci na dobrym samopoczuciu Twojego pupila, warto nie tylko nauczyć się, jak bawić się z kotem, ale również, w co się z nim bawić. Kocięta uwielbiają polować, gonić za zdobyczą, wspinać się, chować i skakać, więc postaraj się wykorzystać to w zabawach ze swoim zwierzakiem. Oto kilka propozycji:

  • Do zabawy w polowanie i pogoń za zdobyczą najlepsze są zabawki zakończone piórami, wędki lub lasery. (Nigdy nie świeć laserem w oczy żadnego zwierzęcia i zawsze pozwól kotu złapać zabawkę na końcu zabawy).
  • Przydadzą się też akcesoria do wspinaczki, aby kociak mógł ćwiczyć równowagę i zwinność.
  • Drapak to podstawa – zaspokoi naturalny instynkt kociaka do ostrzenia pazurków. Dodatkowy plus: Twój pupil nie będzie zainteresowany drapaniem mebli.
  • Nie zapomnij o zabawkach, które Twój kotek będzie mógł traktować jako zdobycz i ćwiczyć na nich atakowanie „ofiary”.


Popularne zabawki dla kociąt

Twój kotek będzie cieszył się zabawkami niczym dziecko. Oto kilka z najpopularniejszych zabawek dla kotów:

  • Pluszowe myszki lub piłeczki: To zawsze strzał dziesiątkę. Kot może je turlać łapką, gonić, łapać i nosić w pyszczku. Twój kotek będzie za nimi przepadał. Upewnij się tylko, że kupujesz zabawki przeznaczone dla kotów. Unikaj zbyt małych przedmiotów, które mogłyby zostać połknięte – tak aby Twój kociak mógł bawić się bez niepotrzebnych obaw.
  • Interaktywne puzzle: Pojawiające się i znikające w dziurkach przedmioty to prawdziwa frajda dla Twojego pupila. Pobudzi jego ciekawość i wyostrzy inteligencję. Jeśli dodatkowo umieścisz w środku przysmak, Twój kociak z pewnością pokocha tę zabawkę.
  • Zabawki dla kotów z piórami, włóczka i wstążki: Pobudzają naturalny instynkt łowczy Twojego kociaka oraz odruch gonienia i chwytania zdobyczy. Zawsze miej na oku kotka bawiącego się włóczką i wstążkami, ponieważ mogą one zaplątać się wokół szyi Twojego pupila, a ich połknięcie grozi niedrożnością jelit.
  • Pudełka kartonowe, tunele i papierowe torby: Kocięta wykazują zdrową ciekawość papierowymi torbami i kartonami, które są wymarzone do zabawy w chowanego. Upewnij się tylko, że poza ich zasięgiem są szeleszczące plastikowe torebki, tak aby kociaki mogły bawić się bezpiecznie.

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną ważną wskazówkę, jak bawić się z kotem. Twoje palce u rąk i nóg nie służą do zabawy, więc nie pozwalaj swojemu pupilowi, aby traktował je jak zabawkę. Wprowadź tę zasadę od samego początku, a unikniesz zadrapań i nie dopuścisz, aby ten bolesny nawyk wszedł mu w krew. Jeśli Twój kociak zacznie okazywać wobec Ciebie agresję – na przykład chowając się i znienacka Cię atakując, gdy będziesz obok niego przechodzić – stań nieruchomo i odwróć jego uwagę zabawką.


Kiedy bawić się z kotkiem?

Kocięta zazwyczaj są najbardziej aktywne wcześnie rano i pod wieczór – wykorzystaj to, aby pobawić się ze swoim pupilem. Baw się z nim ulubionymi zabawkami często, ale krótko – 10 do 15 minut przynajmniej dwa razy dziennie. Zbudujesz w ten sposób więź ze swoim pupilem i zaspokoisz jego silną potrzebę rozładowania instynktu łowieckiego. Resztę dnia będzie mógł więc poświęcić na samodzielne odkrywanie świata, zabawę lub drzemkę.


Co można, a czego nie należy robić bawiąc się z kotkiem?

Zdecydowanie tak:

  • Baw się z nim od 10 to 15 minut kilka razy dziennie.
  • Pozwól mu „upolować” zabawkę na koniec każdej zabawy, aby zaspokoić jego instynkt drapieżnika.
  • Podsuwaj mu różne zabawki, zwłaszcza takie, które przypominają zdobycz (np. myszki).

Zdecydowanie nie:

  • Nie pozwalaj, aby Twój kotek traktował Twoje palce u rąk i nóg jako zabawki. Nie chcesz chyba, aby nabrał złego nawyku, który dla Ciebie będzie bolesny w skutkach.
  • Nigdy nie bij ani nie krzycz na swojego kociaka, gdy rozrabia albo atakuje. Gwałtowne reakcje mogą go wystraszyć.
  • Nie zmuszaj swojego pupila do zabawy – nic na siłę. Niektóre kocięta wolą spędzać mniej czasu na zabawie, a inne więcej. Wyczuj temperament swojego pupila, aby zachować odpowiednią równowagę.

Uczenie kociaka przyjaznych zachowań podczas zabawy nie tylko pomaga uniknąć bolesnych i trudno gojących się zadrapań, ale także sprzyja wzmacnianiu więzi między Tobą a zwierzakiem. Dzięki zabawie kotek uczy się prawidłowych odruchów i koordynacji. Niech zajęcia będą krótkie i pozytywne, a Twój kociak wyrośnie na szczęśliwego i zdrowego kota.

Zobacz również: Najczęściej pojawiające się pytania opiekunów kotów

Udostępnij